Manisa Video Haber | Manisa'da Bugün
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi ekleyen Admin - Kategori: HABER
794 İzlenme

Açıklama

MANİSA'nın Soma ilçesi Eynez Köyü sınırları içinde yer alan toplam 9 parsellik alan için alınan acele kamulaştırma kararı tepkilere neden oldu. 18 bin zeytin ağacının katledileceğini ileri süren köylüler, bayramdan sonra karara itiraz edip, hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi. 

Bakanlar Kurulu, Manisa'nın Soma ilçesinde, yürütülmekte olan madencilik faaliyetleri kapsamında 'acele kamulaştırma' kararı aldı. Resmi Gazete'nin 24 Temmuz 2014 tarihli sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararında, Soma ilçesi Eynez köyü sınırları içinde yer alan toplam 9 parsellik alan için alınan acele kamulaştırma kararının, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 11 Haziran 2014 tarihli talebi üzerine alındığı belirtildi. Karara göre, kamulaştırma işlemlerinin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yürütüleceği bildirildi.

Acele kamulaştırma kararına, geçimini tarım ve hayvanlıkla sürdüren 150 hanelik Eynez Köyü sakinleri tepki gösterdi. Kamulaştırma olursa, yaklaşık 18 bin ağacın katledileceğini belirten Eynez Köyü sakinlerinden 66 yaşındaki Mustafa Sezer, "Köyümüzdeki 480-490 dönüm arazi zeytinlik alan. Önceden buralar yüzde 100 zeytinlikti. Daha önce Türkiye Elektrik Kurumu'nun yapmış olduğu istimlak nedeniyle yüzde 30'luk alan boş kaldı. Diğer kalan kısım zeytinlik. Burada Yaklaşık 18 bin ağaç mevcut. Dedelerimizden atalarımızdan kalan, çocuklarımıza bırakacağımız bu yerlerin elimizden alınmasını istemiyoruz" dedi. 

Köylülerden Mustafa Okçu da, bayramdan sonra köy halkı olarak 'acele kamulaştırma' kararına avukatları aracılığı ile itiraz edip, gerekli hukuksal mücadeleyi başlacaklarını söyledi. 

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.